Czy warto stosować nawozy do roślin ogrodowych i trawników?

Ile razy zastanawiałeś się, jak twój sąsiad dba o swój trawnik, że jest on tak zielony i gęsty? Jak często myślałeś nad sposobami sąsiadki na piękne wiszące surfinie? Takie pytania często pojawiają się, gdy widzimy zadbane ogrody czy działki. Niewiele osób wie, że do pięknego efektu prowadzi stosowanie odpowiednich nawozów i odżywek. Gdy poznamy kilka zasad, ich wybór będzie znacznie prostszy. 

Dostosuj nawóz do roślin

Zapewne domyślasz się, że rośliny potrzebują różnych warunków do wzrostu. Dlatego nawozy ogrodnicze dostosowane są do ich wymagań – zawierają odpowiednią dawkę składników odżywczych, w odpowiednich proporcjach. Innego produktu potrzebujemy do pobudzenia kwitnienia, a innego do zwiększenia plenności. Producenci ułatwiają nam dobór odżywek do potrzeb rośliny i tworzą produkty dedykowane do trawników, kwiatów kwitnących, roślin liściastych czy iglaków. Co więcej – proponują nam nawozy dopasowane do sezonu. Niekiedy musimy zastosować inny nawóz wiosną, inny latem, a jeszcze inny zimą! Dzięki temu skład odżywki jest dobrany do etapu wzrostu rośliny. Pamiętaj, że używanie nawozów, które nie są przeznaczone do danej rośliny, może jej zaszkodzić i sprawić, że zacznie żółknąć. Równowaga składników mineralnych jest niezwykle istotna. Pełen przekrój odżywek znajdziesz na: https://www.gardenflora.pl/Nawozy-c32

Pamiętaj o regularnym stosowaniu

Ważne dla roślin składniki wyczerpują się bardzo szybko. Dla przykładu soczysty, zielony trawnik wymaga dość dużych ilości azotu, fosforu i potasu, które nie są długo magazynowane w glebie. Wapń, magnez i żelazo też są niezbędne, ale jako uzupełnienie. W związku z tym potrzebne są regularnie stosowane nawozy do trawy. Gdy stan trawnika poprawi się, należy go dalej pielęgnować i karmić, aby cieszyć się jeszcze lepszym efektem. Nie można zaprzestać stosowania nawozów, bo gdy tylko pojawią się niedobory mikroskładników, rośliny wrócą do dawnej formy. Jednak czy to oznacza, że przy każdej okazji trzeba zasilać trawnik? Oczywiście, że nie! Niektóre nawozy mają przedłużone działanie – może się więc okazać, że nie będzie potrzeby nawożenia częściej niż raz na pół roku. To już nie brzmi tak źle, prawda?

Co jeszcze jest ważne w odżywce?

Na rynku istnieje tyle produktów, że ciężko się zdecydować. Dodatkowym kryterium wyboru może być przyjazność dla środowiska i naturalny skład. Ekologia cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno hobbystów, jak i profesjonalistów. Warto zaznaczyć, że nawozy naturalne mogą być równie skuteczne, a przy tym są w pełni bezpieczne dla środowiska. Wśród takich nawozów można wyróżnić popularne:

  • Obornik
  • Kurczak
  • Guano
  • Gnojówka

Stosowanie ekologicznych rozwiązań jest korzystne nie tylko dla gleby, lecz także dla człowieka. Dodatkowym ich atutem jest uniwersalność – mogą być stosowane do roślin ozdobnych, drzew owocowych czy krzewów. Warto też wybrać nawóz, który jest łatwy w zastosowaniu. Tu nie ma jednej najlepszej opcji – należy dostosować formę odżywki do swoich preferencji. Dla jednej osoby lepszą opcją będzie granulat, dla innej koncentrat. Niezależnie jakie nawozy do roślin ogrodowych wybierzesz, twoje kwiaty, drzewa i krzewy będą ci wdzięczne!

Previous post Konsultacje z pediatrą on-line. O czym należy pamiętać?
Next post Praca kierowcy zawodowego – jakie są wady i zalety pracy w transporcie?