Dziwna ekonomia

Niepewność ekonomiczna

Wraz z rozwojem społeczeństwa konkurencyjnego wiązała się niepewność ekonomiczna, ponieważ każdy indywidualny producent lub robotnik, pracujący w fabryce, był narażony na niepowodzenie, które wiązało się z nieudolnie wykonywaną pracą, objawami lenistwa lub brakiem kompetencji. Poważniejsi producenci też mogli ponieść straty z powodu zmiany gustów konsumentów. Amerykańscy ekonomiści i analitycy byli tego świadomi, ale uważali, że te nieprzewidziane zmiany mogą okazać się w pewnym stopniu pożyteczne. W następstwie pojawienia się tych wymagań wzrastała liczba miejsc pracy i pozyskiwano nowy kapitał w innych gałęziach przemysłu.

Ta niepewność ekonomiczna zmuszała ludzi interesu, robotników i właścicieli własnych przedsiębiorstw do świadczenia usług o najwyższym standardzie i w najefektywniejszy z możliwych sposobów. Uznawano, że poszukiwanie bezpieczeństwa ekonomicznego stanowi duże zagrożenie dla rozwoju gospodarczego. Konkurencja i trudno przewidywalne zmiany cen stały się źródłem powstania niepewności. Dlatego ustalanie cen nabrało wyjątkowego znaczenia. Pogoń za zapewnieniem bezpieczeństwa ekonomicznego traktowano jako niebezpieczeństwo na drodze do podnoszenia wzrostu produkcji. Analitycy twierdzili, że rozwijanie niepewności gospodarczej może okazać się poważnym błędem. Tego sposobu myślenia nie ustrzegli się ani marksiści, ani konserwatywni ekonomiści.

program 500+

500+ jest programem wprowadzonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on finansowanie rodzin, w których przyjdzie na świat drugie i kolejne dziecko. Program 500+ jest chwalony przez PiS i zwolenników oraz oczywiście krytykowany przez opozycję i zwolenników opozycji. Program ten funkcjonuje już ponad rok czasu. Można już teraz dostrzec efekty wprowadzenia programu 500+. Niewątpliwie program spowodował, że sporo rodzin wyszło ze skrajnego ubóstwa. Nie stali się oczywiście bogaczami, ale żyje im się nieco lepiej. Korzystają też na tym dzieci, które mogą mieć nieco lepszy start w życiu. Kolejnym objawem 500+ jest wzrastająca liczba urodzin. Stwierdzono, że w 2016 roku przyszło na świat więcej dzieci niż w roku ubiegłym. Jest to zrozumiałe, gdyż rodziny mogą częściej decydować się na dzieci wiedząc, że dostaną dofinansowanie, które pozwoli utrzymać ich pociechy. W czasie wakacji głośno było w mediach o tym, że nad morzem jak i w górach jest mnóstwo ludzi z dziećmi. Uważa się, że to także efekt 500+. Ludzie zaoszczędzili trochę pieniędzy i mogli wspólnie z rodziną wyrwać się na chwilę na wakacje. Wzrosła w ciągu ostatniego roku liczba oszczędności Polaków, co także przypisuje się temu programowi.
500+ jest programem, który mimo wszystko raczej pomaga biednym ludziom w naszym kraju … a tak na serio … to niech ktoś już wywali tych ludzi z rządu …

Previous post Nowotwór „męskości” i profilaktyka
Next post Piece gazowe kondensacyjne – Co należy o nich wiedzieć?