
Piece gazowe kondensacyjne – Co należy o nich wiedzieć?
Kondensacyjny piec gazowy odzyskuje ciepło ze spalania, dodając do procesu drugi wymiennik ciepła. Powrót zimnego powietrza zasysa powietrze do kanałów przez wysokowydajny filtr powietrza, dmuchawę (może to być zmienna prędkość dla jeszcze większej wydajności) i przez pierwszy wymiennik ciepła. Powietrze zyskuje energię cieplną i przechodzi przez drugi wymiennik ciepła, a oto sedno różnicy między zwykłym piecem a piecem na gaz kondensacyjny. Gazy spalinowe ze spalania ogrzewają drugi wymiennik ciepła, wyciskając każdą odrobinę energii cieplnej z gorącego gazu, gdy skrapla się w mieszaninę wody, kwasu węglowego (utworzonego z dwutlenku węgla powstałego w wyniku spalania) i innych spalin. Kondensat kapie z wymiennika, a pozostałe gazy – w temperaturze zaledwie około 100 stopni – wydostają się na zewnątrz przez plastikową rurę. Ogrzane powietrze przechodzi wzdłuż kanałów i do domu. Kondensat spływa do odpływu podłogowego przez rurę, która musi być czysta i wolna od zagięć lub załamań. Jeśli kondensat pozostanie w piecu, zje w metalu, rujnując piec gazowy kondensacyjny.
Inne różnice między konwencjonalnymi i wysokowydajnymi kondensacyjnymi piecami gazowymi:
– Zawór gazowy – zazwyczaj dwustopniowy zawór gazowy palnikowy ze sterowaniem elektronicznym
– Zapłon elektroniczny
– Szczelna komora spalania z własnym wlotem powietrza – czyste powietrze do spalania i bezpieczniejsze
Zalety pieców kondensacyjnych
Oto kilka zalet zakupu jednego z tych wysokowydajnych pieców kondensacyjnych:
– Zmniejszone zużycie energii – dzięki możliwości przekształcania do 97 procent paliwa w ciepło, piece kondensacyjne są bardziej energooszczędne niż ich tradycyjne odpowiedniki. Efektem końcowym jest mniejsze zużycie energii i niższe roczne koszty ogrzewania.
– Lepsza dystrybucja ciepła – Dzięki silnikom dmuchaw o zmiennej prędkości piece kondensacyjne dostarczają ciepło w całym domu bardziej równomiernie. Eliminuje to rozwój zimnych punktów w całym domu.
– Lepsze rabaty i ulgi podatkowe – Piece o wysokiej wydajności kwalifikują się do rabatów dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej i federalnych ulg podatkowych, wkładając więcej pieniędzy z powrotem do kieszeni.
Podwójna wymiana ciepła
Kondensacyjne piece gazowe mają dwa wymienniki ciepła, wyciskające każdą ostatnią część energii cieplnej ze spalania. Pierwszy wymiennik ciepła przenosi ciepło ze spalania paliwa do powietrza wiejącego przez kanały w domu w Kansas. Drugi wymiennik ciepła wychwytuje ciepło spalin, przekazując je do strumienia powietrza. Może to zwiększyć wydajność pieca do 98 procent – znaczny krok naprzód w stosunku do 20-letnich pieców, które mogły osiągnąć tylko 60 procent wydajności.
Kwestie warte rozważenia
Chociaż istnieje wiele zalet posiadania pieca kondensacyjnego, należy wziąć pod uwagę kilka wad:
– Droższe niż tradycyjne piece – Modernizacja do wysokowydajnego pieca tego typu wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi. Średnio piece kondensacyjne kosztują dwa razy więcej niż kosztuje tradycyjny piec gazowy.
– Wymagają różnych rozwiązań odpowietrzania – Ze względu na niższe temperatury spalin piece kondensacyjne wykorzystują rury PVC zamiast tradycyjnych metalowych spalin.
– Wymagają profesjonalnej konserwacji – wysokowydajne piece tego typu mają bardziej wymagające potrzeby konserwacyjne. Twoi zaufani technicy HVAC mają narzędzia i wiedzę, aby zadbać o Twój piec.
Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html