Praca kierowcy zawodowego – jakie są wady i zalety pracy w transporcie?

Przemierzając polskie, jak i zagraniczne drogi jednym z częstszych widoków są samochody ciężarowe. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że transportowi kołowemu zawdzięczamy stałe dostawy do sklepów, czy magazynów. Kierowcy zawodowi każdego dnia pokonują setki kilometrów, dostarczając ładunki wprost do adresatów. Warto więc pochylić się nad tym zawodem i zastanowić się, jak wygląda praca kierowcy? Jakie są wady i zalety pracy w transporcie? Oto kilka z nich!

Zalety pracy kierowcy zawodowego

Zacznijmy więc od pozytywów, czyli od zalet, z jakimi wiąże się praca kierowcy w branży transportowej. Oczywiście poniższe akapity są wyłącznie subiektywną opinią i mogą budzić pewne kontrowersje. 

Zwiedzanie świata

Trudno zaprzeczyć, że kierowcy zawodowi w swojej codziennej pracy przemierzają setki, jeśli nie tysiące kilometrów, często odwiedzając miejsca, w których nigdy dotąd nie byli. Osoby, które lubią podróżowanie, z pewnością mogą docenić fakt, że każdego dnia mogą budzić się w innym miejscu, w innym mieście, czy nawet kraju. Same trasy, którymi poruszają się ciężarówki, często można uznać za widokowe. Oczywiście, należy w tym miejscu podkreślić, że praca kierowcy to nie wakacyjny wyjazd. Nie ma tu miejsca na zwiedzanie, czy podziwianie widoków. Jednak samo obcowanie z interesującymi widokami, oglądanie wschodów i zachodów słońca to coś, co może sprawiać sporą przyjemność.

Stałe zatrudnienie

Popularność transportu drogowego sprawia, że trudno oprzeć się wrażeniu, iż kierowcy nie mogą narzekać na brak pracy. W końcu stale pojawiają się nowe ładunki do przewożenia, czasami w formie stałych zleceń, innym razem jako jednorazowe przewozy. Równie duży jest także wybór pracodawców. Doświadczeni kierowcy mogą zdecydować się na lepiej popłatną współpracę, na przykład przeszukując oferty pracy Niemcy. Zagraniczny pracodawca może zapewniać większe pensje, jednak oczywiście wszystko ma również swoje wady.

Nowoczesne narzędzia pracy

Obecnie rynek transportowy wymaga odpowiednich narzędzi, które zapewniają możliwość sprawnego wykonywania przewozów. Mowa tu przede wszystkim o nowoczesnych ciężarówkach czy naczepach, które zapewniają spory komfort podróżowania i są znacznie mniej awaryjne, niż dawniej stosowane pojazdy. To sprawia, że dziś kierowca może być znacznie spokojniejszy, planując trasę, a sama podróż nie przebiega już w niesamowicie męczącym hałasie, jadąc z minimalną prędkością. Kiedyś osoby, które chciały poruszać się nowymi ciężarówkami, były zmuszone przeszukiwać oferty pracy kierowca Niemcy, jednak dziś zdecydowana większość firm transportowych dysponuje stosunkowo świeżym sprzętem.

Wady pracy kierowcy zawodowego

Każdy zawód ma również swoje wady. Również w tym przypadku, podobnie jak miało to miejsce w kwestii zalet, warto podkreślić, że to, co dla jednej osoby jest wadą, dla innej może być zaletą. Jakie są wady pracy w transporcie?

Częste wyjazdy i długa rozłąka z bliskimi

Praca kierowcy zawodowego zazwyczaj odbywa się w trybie 3/1 lub 4/1. Oznacza to, że trzy lub cztery tygodnie spędza się w trasie, natomiast kolejny tydzień pozostaje się w domu. Z tego względu z pewnością cierpią relacje z rodziną czy przyjaciółmi, którzy pozostają na miejscu. Oczywiście również osoby, które nie lubią długiej rozłąki z bliskimi znajdą coś dla siebie w branży transportowej. W końcu istnieją również formy zatrudnienia, w których kierowca pracuje jedynie w ciągu dnia, każdego popołudnia czy wieczoru wracając do domu. Jeszcze inną opcją jest praca w nocy, kiedy to transporty realizuje się wyłącznie po zmroku, by o poranku wrócić z powrotem do miejsca zamieszkania.

Gdzie szukać pracy w charakterze kierowcy?

Zastanawiając się nad podjęciem pracy w zawodzie kierowcy, warto rozważyć, czy chcemy poruszać się wyłącznie na terenie kraju, czy też realizować dłuższe, ale zwykle również lepiej popłatne trasy międzynarodowe. Kandydaci, którzy planują ekspansję poza granice państwa, mogą rozważyć oferty pracy kierowca CE Niemcy, które mogą stanowić ciekawą propozycję dla doświadczonych kierowców. Oczywiście pracę można znaleźć również za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych, czy z polecenia – tutaj możliwości są niemal nieograniczone.

Previous post Czy warto stosować nawozy do roślin ogrodowych i trawników?
Next post Dlaczego warto stosować oryginalne części do iphone?