
Rezydencja księżyca i muzeum w Olsztynku
Niemcza – rezydencja książęca
Zamek książęcy w Niemczy jest jednym z tych obiektów, którym w czasie zwiedzania tego miasta z pewnością warto poświęcić nieco uwagi. Wprawdzie czas zrobił swoje, a obiekt utracił swój piękny wygląd, jednak wciąż pozostaje miejscem, które w dziejach Niemczy odegrało bardzo ważną rolę. Co warto wiedzieć na jego temat?
Rezydencja książęca, stojąca w pobliżu rynku, przypomina o tym, jak starym miastem jest Niemcza. Obiekt ten może się pochwalić ciekawą historią, która sięga przełomu XII i XIII stulecia. Przez pewien czas obiekt ten pełnił rolę kasztelani niemczańskiej, odgrywał zatem bardzo ważną rolę na terenie średniowiecznego miasta. W XV wieku, w czasie wojen z husytami, zamek ten został zniszczony. Wzniesiony na nowo, pod koniec XVI stulecia przybiera formę typową dla rezydencji renesansowych. Kolejna zmiana związana z wyglądem zamku następuje w początkach XVIII wieku, kiedy to do części mieszkalnej dobudowana zostaje kaplica św. Jadwigi – barokowa świątynia, która przetrwała do lat 60. XX wieku. Do naszych czasów przetrwała tylko część zamku, i to w znacznie zmienionej formie. Niemniej jednak, ze względu na dzieje tego obiektu i jego dawną rolę, turyści w czasie wycieczki po Niemczy w dalszym ciągu chętnie poświęcają mu swój czas. To ważna pamiątka, która skutecznie przypomina nam o tym, iż Niemcza jest jednym z najstarszych grodów na terenie Dolnego Śląska.
Olsztynek – Muzeum Budownictwa Ludowego
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku to ciekawa placówka muzealna, której z pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Skansen ten będzie atrakcyjnym punktem w programie wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz kultury ludowej. Jakie atrakcje czekają tutaj na zwiedzających? Na terenie tego parku etnograficznego, istniejącego od ponad 100 lat, czeka na turystów wiele ciekawych przykładów architektury. Muzeum, które zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów, może się pochwalić ciekawą kolekcją, składająca się z około 70 obiektów.
Można wśród nich dostrzec ciekawe zabytki z terenów Warmii, Mazur, Powiśla oraz Małej Litwy. Dom kamienny z Łutynowa, budynek wiejskiej szkoły z Pawłowa – oto wybrane eksponaty, którym w trakcie zwiedzania skansenu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Drewniane wiatraki, olejarnie, młyn wodny oraz kuźnia to kolejne zabytki, dzięki którym w tym miejscu możemy zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat życia codziennego dawnych mieszkańców tej części kraju. Na terenie parku etnograficznego spotkać się można również z takimi zwierzętami, jak koniki polskie, kuce oraz polskie konie zimnokrwiste. Ciekawe rasy kur i gęsi są kolejnymi ciekawostkami, dzięki którym zwiedzanie tego miejsca sprawi turystom znacznie więcej radości.