
Yerba mate – ciekawa herbata
Jaki wpływ na zdrowie ma yerba mate?
Yerba mate reklamowana jest najczęściej hasłami związanymi z dużym zastrzykiem energii i wspomaganiem koncentracji. Jednak picie yerba mate ma o wiele większy wpływ na zdrowie człowieka. Przy czym wpływ yerba mate na zdrowie jest bardzo dobry, a niektórzy nawet powiedzieliby, że zbawienny. Co takie robi yerba mate?
Poza energią yerba mate dostarcza naszemu organizmowi wielu składników odżywczych. Lista jest bardzo długa, bo zawiera prawie 200 składników, które z suszu przedostają się do napoju. Dzięki temu yerba mate można spokojnie uznać za bardzo dobry suplement diety, dostarczający nam wiele mikro i makroelementów. Coś wspaniałego zarówno dla osób uprawiających sport jak i na ścisłej diecie.
Nadciśnienie nie jest ci obce? Często masz skoki ciśnienia i dlatego nie możesz rano dobudzić się za pomocą czarnej kawy? Yerba mate odmieni Twoje życie. Yerba mate oprócz tego, że dodaje energii, wspomaga utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.
Czy to koniec odpowiedzi na pytanie, jaki wpływ yerba mate na zdrowie zauważysz, po jej regularnym piciu? Skądże. Yerba mate to świetny produkt w przypadku problemów z trawieniem, zwłaszcza cholesterolu. Szklanka yerba mate po sutym i tłustym posiłku jest niemalże wskazana.
Druga strona medalu czyli wady yerba mate
Praktycznie nic nie jest bez wad. Wszystko ma tak zwaną drugą stronę medalu i podobnie jest w przypadku yerba mate. Coraz popularniejszy południowoamerykański napój ma kilka wad, które mogą sprawić, że odbijecie się od tego napoju.
Pierwszą, bo najbardziej rzucającą się w oczy wadą jest zaparzanie. Według tradycji yerba mate zaparza się w specjalnych tykwach i piję przez rurkę z wbudowanymi sitkami tak zwaną bombillę. Inny sposób picia może być trudny, gdyż susz nie za bardzo opada na dno szklanki, jak w przypadku herbat liściastych. Może i są osoby, którym nie przeszkadzają fragmenty suszu w ustach, jednak dla większości jest to wada. Można się tego jednak pozbyć nawet w domowych warunkach, bez bombilli. Wystarczy sitko do cukru pudru i druga szklanka albo dzbanek z zaparzaczem.
Jest jednak wada, która dla większości jest pozornie nie do przejścia. Charakterystyczny smak yerba mate. Yerba mate jest bowiem goryczkowa i trudno jest się tego smaku pozbyć. Chyba, że dobierzemy sobie odpowiedni gatunek yerba mate – na przykład brazylijska yerba mate, która jest słodka. Lub jeśli szukamy czegoś pomiędzy to odmiana argentyńska, która jest czymś pomiędzy słodką brazylijską, a klasyczną paragwajską. Można również pokusić się o yerba mate z dodatkami, na przykład innych ziół, przypraw czy owoców, które nieco zmieniają smak naparu.
Trzecią wadą jest duża ilość kofeiny. Nie jest to wada dla każdego, jednak wyklucza to pewne grupy osób z picia yerba mate. Po susz z ostrokrzewu paragwajskiego nie powinny sięgać osoby bardzo młode, kobiety w ciąży oraz mający problemy ze wrzodami żołądka.
Ostatnia wada to działanie moczopędne yerba mate. Zabranie jej w termos na miasto lub picie w długich trasach, będąc za kółkiem może skończyć się przymusowymi postojami. Nie zawsze jednak jest miejsce, aby taki postój zrobić.